Zákoník práce
Kontakt | Sitemap
Česká republika

Zákoník práce

Pracovní právo
Informační portál
A A A
Poslední aktualizace: leden 2015r.

Zákoník práce

ODMĚŇOVÁNÍ ZA PRÁCI, ODMĚNA ZA PRACOVNÍ POHOTOVOST A SRÁŽKY Z PŘÍJMŮ ZE ZÁKLADNÍHO PRACOVNĚPRÁVNÍHO VZTAHU

HLAVA VIII Srážky z příjmu z pracovněprávního vztahu

Díl 1

Obecná ustanovení

§ 145

(1) Srážkami z příjmu zaměstnance jsou pro účely tohoto zákona srážky ze mzdy nebo platu a z jiných příjmů zaměstnance ze základního pracovněprávního vztahu podle § 3 (dále jen "srážky ze mzdy").

(2) Jinými příjmy zaměstnance podle odstavce 1 jsou

§ 146

Srážky ze mzdy smějí být provedeny jen

Díl 2

Pořadí srážek ze mzdy

§ 147

(1) Zaměstnavatel smí srazit zaměstnanci [§ 146 písm. a)] jen

(2) Výkon rozhodnutí (exekuce) nařízených nebo vedených soudem, soudním exekutorem51), správcem daně52), orgánem správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku53) se řídí zvláštním právním předpisem54).

(3) Srážky ze mzdy zaměstnance ve prospěch zaměstnavatele za přijetí do zaměstnání, ke složení peněžních záruk nebo k úhradě smluvních pokut nejsou dovoleny. Srážky ze mzdy k náhradě škody jsou možné jen na základě dohody o srážkách ze mzdy [§ 146 písm. b)].

§ 148

(1) Srážky ze mzdy se přednostně provedou jen podle § 147 odst. 1 písm. a) a b)55).

(2) Srážky ze mzdy smějí být provedeny jen za podmínek stanovených v úpravě výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy v občanském soudním řádu54); těmito podmínkami se řídí u pohledávek, pro které byl soudem, soudním exekutorem51), správcem daně52) nebo orgánem správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku53) nařízen výkon rozhodnutí, pořadí jednotlivých pohledávek. Ve větším rozsahu je možné srážky ze mzdy provést jen na základě dohody o srážkách ze mzdy [§ 146 odst. 1 písm. b)], nejde-li o srážky ve prospěch zaměstnavatele a nebude-li tím ohroženo provádění jiných srážek ze mzdy ani tím nebudou tyto srážky zkráceny.

§ 149

(1) U srážek ze mzdy prováděných podle § 146 písm. b) se řídí pořadí dnem, kdy byla dohoda o srážkách ze mzdy zaměstnavateli doručena nebo kdy byla mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena dohoda o srážkách ze mzdy k uspokojení závazků zaměstnance; provádí-li se srážky ze mzdy ve prospěch zaměstnavatele, řídí se pořadí dnem, kdy byla dohoda o srážkách ze mzdy uzavřena.

(2) U srážek ze mzdy prováděných podle § 147 odst. 1 písm. c, d) a e) se řídí pořadí dnem, kdy bylo započato s prováděním srážek.

(3) U srážek ze mzdy podle § 146 písm. c) se řídí pořadí dnem, kdy zaměstnanec vyslovil souhlas s prováděním srážek.

(4) Jestliže zaměstnanec nastoupí do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, zůstává pořadí, které získaly pohledávky podle odstavce 1, zachováno i u nového zaměstnavatele (plátce mzdy nebo platu). Nový zaměstnavatel (plátce mzdy nebo platu) začne provádět srážky dnem, ve kterém se od zaměstnance, dosavadního zaměstnavatele (plátce mzdy nebo platu) nebo oprávněného dozví, že byly prováděny srážky ze mzdy a pro jaké pohledávky; totéž platí i v případě podle odstavce 2, pokud v dohodě o srážkách ze mzdy nebyl tento účinek výslovně vyloučen.

§ 150

Zaměstnavatel eviduje údaje, jimiž jsou jméno, popřípadě jména a příjmení, adresa, jde-li o fyzickou osobu, název a sídlo, jde-li o právnickou osobu, a písemnosti týkající se prováděných srážek ze mzdy, a to po stejnou dobu jako ostatní údaje a doklady týkající se mzdy nebo platu56).

Právní otázky (8):
Zvětšit okno
Host
2013-12-19 18:40:18
Odpovědi : 0
Dobrý den!
Chtěla jsem zeptat,jestli si může zaměstnavatel dovolit,nedat mi celou výplatu s tvrzením,že jsem zničila materiál v nějaké hodnotě,přitom tento materiál byl použit na jinou věc,takže došlo k jeho celkovému využití.Obvinil mne i ze zničených věcí,na kterých jsem nepracovala a dokonce mi nechce proplatit ani nemocenskou,která trvala asi deset dní.Navíc musím ještě podotknout,že jsem u něj byla ve tříměsíční zkušební době,ale bohužel mi nechce proplatit minulý měsíc.
Děkuji za odpověď
S pozdravem Janková Soňa
tarca
2014-01-22 14:47:58
Odpovědi : 0
dobry den chcel by som sa opitat ci moze zamestnavatel stiahnut zalohy v ten isti mesiac v ktorom boly zalohy vziate za rychlu odpoved dakujem
Host
2014-08-30 20:58:43
Odpovědi : 0
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když Na mě zaměstnavatel vyrukoval stím že byla chyba v dané věci zrovna den kdy jsem sloužila jedná se o tzv.Taxfreee vrácení peněz EU bez dph pán přišel s papírem ověřeným z celnice tudiś částku sem vyplatila a zaměstnavatel pi mě chce celou částku zaplatit že to bylo špatně udělané a bylo v tom chyba ale problém je v tom že taxfree sem pánovi nevyplňovala já ale kolegyně. mají právo mi vzít z výplaty danou částku kterou vlastně kolegyně špatně vyplnila? A má chyba to nebyla? Děkuji Fišerova
Host
2016-08-06 08:02:16
Odpovědi : 0
betol kau cakap tu minah jambu sokong ngan kau bulat….kalau nk rampas laki orang tu rampas lah mulot tu diam tol tk……ni semua si ayu nye pasal ! dia benci ngan rita dia kenal kn si aidil ngan si pompan runcing ni eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee geram nye lah !!!!Hot debate. What do you think? 7  3
Host
2016-08-06 22:12:00
Odpovědi : 0
Cool! That's a clever way of <a href="http://xblkeotnccx.com">loonkig</a> at it!
Host
2016-08-07 05:46:31
Odpovědi : 0
This is what we need - an insight to make evnoerye think http://uasplkmozy.com [url=http://zlrxcrqudw.com]zlrxcrqudw[/url] [link=http://krqlrvvneav.com]krqlrvvneav[/link]
Host
2016-08-08 06:27:01
Odpovědi : 0
What a great <a href="http://byhsdpmiak.com">rercusoe</a> this text is.
Host
2016-08-09 12:04:28
Odpovědi : 0
I feel so much happier now I unensrtadd all this. Thanks! http://roueydtno.com [url=http://bxjhbmlogzv.com]bxjhbmlogzv[/url] [link=http://mnkxpismk.com]mnkxpismk[/link]
Zeptejte se:
(volitelně, nebude vidět)
Jste člověk
 

Top