Zákoník práce
Kontakt | Sitemap
Česká republika

Zákoník práce

Pracovní právo
Informační portál
A A A
Poslední aktualizace: leden 2015r.

Zákoník práce

DOVOLENÁ

HLAVA II Dovolená za kalendářní rok, její poměrná část, výměra dovolené a dovolená za odpracované dny

Díl 1

Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část

§ 212

(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

(2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

(3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.

(4) Byl-li zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce, je povinna mu dovolenou nebo její část poskytnout právnická nebo fyzická osoba, pro kterou je uvolněný zaměstnanec činný; tato právnická nebo fyzická osoba je povinna mu poskytnout též tu část dovolené, kterou nevyčerpal před uvolněním. Nevyčerpal-li zaměstnanec dovolenou před uplynutím doby uvolnění, je povinen mu ji poskytnout uvolňující zaměstnavatel. Splnění podmínek pro vznik práva na dovolenou se přitom posuzuje vcelku za dobu před i po uvolnění.

§ 213

(1) Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.

(2) Dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce.

(3) Dovolená pedagogických pracovníků47) a akademických pracovníků vysokých škol72) činí 8 týdnů v kalendářním roce.

(4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

(5) Dochází-li u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby.

(6) Vláda může nařízením stanovit pro zaměstnance v drážní dopravě s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou podle § 100 odst. 1 písm. c) podmínky, za kterých může být poskytována dovolená v kalendářních dnech.

Díl 2

Dovolená za odpracované dny

§ 214

Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.

Právní otázky (5):
Zvětšit okno
Dušan
2013-07-16 11:18:58
Odpovědi : 0
Chci se zeptat 31.7.2013 mi končí smlouvá chci si vyčerpat zbylou dovolenou mám dovolenou 20 dní a zaměstnavatel mi ji nechce dát abych si ji vyčerpal coo pro to mám udělat děkuji S pozdravem Dušan
Mates
2013-11-08 18:41:50
Odpovědi : 1
Mám nevybrané 4 dny dovolené za rok 2012,do kdy bych je měl vybrat,aby mi nepropadla lonsská dovolená 4 dny,,
děkuji za odpověd Mates.
Odpovědi (1):
Marek
2013-11-16 12:37:36
Myslím, že do června příštího roku.
Přidat odpověď
Robert Vojtěch
2014-06-21 22:31:45
Odpovědi : 0
Pokud mi zaměstnavatel zruší předem plánovanou dovolenou se zaplaceným pobytem, mám nárok na náhradu škody.
Mila
2014-10-21 16:45:48
Odpovědi : 0
Pracuji ve statnim skolstvi.Musim vycerpat dovolenou do konce roku? Nebo mohu i po novem roce? Dekuji
marie Paralova
2015-01-10 15:48:14
Odpovědi : 1
Dobry den ,zajima me ,paklize jsem nevycerpala dovolenou v roce 2014,jestli ji mohu podle noveho zakoniku prace docerpat v roce 2015 a do kdy nejpozdeji.dekuji Paralova
Odpovědi (1):
BillyAvaip
2017-01-26 04:51:25
wh0cd723846 <a href=http://lisinopril5mg.us/>lisinopril 5 mg</a> <a href=http://bupropion-sr.in.net/>bupropion sr</a> <a href=http://levitraonline.review/>more help</a> <a href=http://mobiconline.review/>buy mobic online</a> <a href=http://adalat247.top/>adalat</a> <a href=http://cialis10mg.pro/>cialis</a> <a href=http://cymbalta.christmas/>cymbalta duloxetine hcl</a> <a href=http://medrol-16-mg.in.net/>medrol</a> <a href=http://celexageneric.review/>celexa lexapro</a> <a href=http://mobicdrug.site/>mobic</a>
Přidat odpověď
Zeptejte se:
(volitelně, nebude vidět)
informujte mě e-mailem, když se dostanete odpověď
Jste člověk
 

Top